Štyri veci, ktoré si pripraviť pred stretnutím so záhradným architektom

Štyri veci, ktoré si pripraviť pred stretnutím so záhradným architektom

Štyri veci, ktoré si pripraviť pred stretnutím so záhradným architektom

Keď ešte stále váhate, či sa nám ozvať, ozvite sa nám. U väčšiny firiem platí, že prvé stretnutie je nezáväzné a bezplatné, takže tým nemôžete nič stratiť. Naozaj kvalitný záhradný architekt vám dokáže ušetriť peniaze, ktoré by ste investovali do neustáleho prerábania vašej záhradky. Robiť si vlastnú záhradu bez projektu je trochu podobné, ako z predstavy stavať dom. A teraz poďme k veci. Máte dohodnutý termín a stresujete, čo bude od vás chcieť, čo mu povedať a čo si pripraviť? V prvom rade je veľmi dobré, keď máte:

  1. Vlastnú predstavu

Záhradní architekti sú tí, ktorí vám majú pomôcť naplniť vaše predstavy a dajú im jasné kontúry. Takpovediac ich učešú, prípadne doplnia, zútulnia alebo často aj prekopú, resp. vylepšia od základov. Pri prvom stretnutí je teda dobré vedieť, aké sú vaše požiadavky a potreby, či plánujete mať psa, či by ste chceli detské prvky do záhrady alebo bazén, prípadne, kde plánujete terasu a kde si viete predstaviť záhon. Každý člen rodiny má pravdaže iné potreby, preto je výborné, keď sa stretne celá rodina alebo aspoň jej väčšia časť.

Tieto informácie následne vyhodnotíme vzhľadom ku veeeeeľmi veľa premenným. Spomenie iba niektoré: klimatické podmienky, pôda, hĺbka podzemnej vody, sucho, svetlo, orientácia domu, tvar pozemku, prirodzené pohyby na záhrade, orientácia okien, zrážkový tieň budovy, výhľady do krajiny, aktuálne trendy a v neposlednom rade aj požiadavky klienta alebo štýl záhrady.

  1. Štýl záhrady

Ste romantik/čka alebo skôr praktik/čka? Páči sa vám viac moderný štýl alebo klasický vidiecky? Máte radi nerez, sklo a pohľadový betón alebo drevo okruhliačiky a tehlu? To všetko určuje to, akým štýlom sa uberieme vo vašej záhrade. Pravdaže aj vidiecka záhradka môže byť praktická a v modernej záhrade môžu byť záhony s divokým charakterom. Každopádne štýl sa často odvíja od existujúceho domu alebo prostredia, v ktorom sa pozemok nachádza. Je predsa hlúposť robiť v Čičmanoch modernú záhradu a naopak pri ultramodernej výstavbe babičkovskú záhradku so starými hrncami na drevenom plote 😀 . Ak sa pýtate, aké štýly teda existujú, tak detailnejšie ich rozpíšem v ďalšom blogu, ale pre predstavu tu je niekoľko: moderný, vidiecky, stredomorský, exotický, orientálny, minimalistický, formálny, lesný, prérijný atď. Poviete si no dobre, ale ako ten štýl dosiahnem? Jednoducho. Citlivá duša záhradného architekta dokáže navodiť atmosféru prostredníctvom vlastností jednotlivých rastlín. Napríklad veľké listy z nepravidelným lemom, v kombinácii s použitím správnych tvarov, farieb a princípov, navodia exotickú atmosféru. O tom všetkom je záhradná architektúra.

  1. Podklady

Pri prvom stretnutí sa po osobnej obhliadke a nafotení záhrady venujeme vaším predstavám a následná otázka je, či máte od domu resp. pozemku nejaké podklady. Nie je nutné, aby ste ich mali už pri prvom stretnutí, ale je dobré si ich predbežne zosumarizovať. Základné údaje sú na portáli www.katasterportal.sk ,  kde sa dajú stiahnuť pozemky so zakresleným domom. Na ďalších portáloch sú zasa pôdne mapy https://geo.enviroportal.sk/atlassr/ či základné vrstevnice. To čo nie je na internete, sú siete zakopané na vašom pozemku. Nie je nič horšie, ako keď bagrista „zakopne“ do niečoho, čo tam byť nemalo. (Našťastie sa nám to ešte nestalo). Na takýchto miestach sa potom ani v návrhu nenavrhujú veľké stromy, ktoré by mohli siete porušiť. Ďalším podkladom je dispozícia interiéru. Vravíte si, čo je jeho do toho kde mám obývačku, ale opak je pravdou. Práve prepojenie domu so záhradou je jedným z kľúčových vecí dobrého návrhu. Ak nemáte výkres interiéru, tak sa aspoň opýtame, kde je aká izba. Ďalšími podkladmi môžu byť vizualizácie od architektov, aby sme ctili aj ich predstavy alebo rôzne vaše nákresy.

  1. Chuť sa do toho pustiť

Váš elán a nadšenie, vytvoriť si krajší priestor, je veľmi obohacujúci a aj nám záhradným architektom dodáva nemálo energie a dobrej nálady, ktorú vieme pretvoriť do projektu. Často je radosť a entuziazmus hnacím motorom, ktorý ženie projekt vpred rýchlejšie, ako dostatok peňazí. Preto vám prajeme, aby ste boli nadšení spolu s nami na tejto jedinečnej tvorivej ceste ku krajšiemu životnému priestoru.

 

Pridaj komentár